Product A/V Receiver Onkyo TX-NR7100 (BLACK)
Onkyo
ONKYO :
TX-NR7100 (BLACK)
Category : A/V Receiver
Add to wishlist     สถานะสินค้า In Stock
TX-NR7100 (BLACK)
TX-NR7100 (BLACK)
TX-NR7100 (BLACK)
TX-NR7100 (BLACK)
TX-NR7100 (BLACK)
PRICE :
49,900 THB.
SPECIAL :
43,900 THB.
ฟรีค่าขนส่ง
สอบถามสินค้า 02-103-1289,02-7464511-3 เพิ่มเติม...
จำนวน เครื่อง
  • Overview
ONKYO TX-NR7100 (BLACK)
9.2-Channel THX Certified AV Receiver
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/2jTUxRiF_x.gif
Product Highlights
  • 220 W/Ch THX® Certified Select DAA system
  • IMAX® Enhanced certified for immersive signature sound by DTS:X®
  • 5.2.4-ch/7.2.2-ch Dolby Atmos® and DTS:X playback • Supports Dirac Live® Room Correction
  • AccuReflex phase-matching solution for Atmos-enabled speakers
  • Works with Hey Google or Alexa*4
  • Stream over 5 GHz/2.4 GHz dual-band Wi-Fi® supporting the 802.11ac standard*5
  • HDMI Sub/Zone 2 Out for media transmission to a second display
  • Refined chassis, HDMI board, DAC, Digital/Analog inputs, power-amp grounds and power lines
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/i4Rd901M_x.jpg
KLIPSCH OPTIMIZE MODE
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/EdrVqBVa_x.jpg
DIRAC LIVE® ROOM CORRECTION
Built-in to the TX-NR7100 and ready to use, this state-of-the-art digital room correction technology will optimize your speakers’ overall audio performance for enhanced musical staging, clarity, dialog, and deeper bass. You can easily calibrate your home theater system using the free Onkyo Control App for Android and iOS devices and the included microphone for 3-9 positions or the free Dirac Live laptop app for up to 13 positions and a 3rd-party USB mic.
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/e5j5O9AA_x.jpg
Discrete Zone 3 HDMI Switching
**Zone 3 for analog and Net sources only
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/EHShmhFi_x.jpg
IMAX® ENHANCED MODE
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/pI5ko6X4_x.jpg
HDMI® 2.1 WITH 8K
HDMI® 2.1 is the most recent update of the HDMI® spec and supports eARC, a range of higher video resolutions and refresh rates including 8K60 and 4K120, and Dynamic HDR formats. 8K delivers a super-immersive viewing experience with 2x the horizontal and vertical resolution of 4K, and 4 times as many pixels; and combined with 60Hz refresh rate enables smooth and sharp viewing of content with high-speed action. HDMI 2.1 with 8K and eARC ensures your system is ready for the clearest and cleanest picture available both now and down the road.
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/TNdP7iDy_x.jpg
ULTIMATE 4K GAMING EXPERIENCE
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/HRfvO0nT_x.jpg
THX® CERTIFIED
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/VzUsR9Y5_x.jpg
BUILT-IN STREAMING SERVICES
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/QL4tf8B3_x.jpeg
SMART HOME COMPATIBLE WITH VOICE CONTROL
*Requires third-party AI compatible smart home device with microphone
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/yTG96H6q_x.jpg
WORKS WITH SONOS CERTIFIED
*Sonos Port required and sold separately
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/hmGalqAY_x.jpg
BI-DIRECTIONAL BLUETOOTH® WIRELESS TECHNOLOGY
http://staff-p2.piyanas.com/images/20220730/YQrwYcqs_x.jpg
READY FOR DTS PLAY-FI®
Specifications
Amplifier Section
Power output (All channels)
  • 220 W/Ch
  • (6 ohms, 1 kHz, 10% THD,1-ch driven)
  • 100 W/Ch (8 ohms, 20 Hz–20 kHz,
  • 0.08% THD, 2-ch driven, FTC)
Dynamic power 250 W (3 ohms, Front)
  • 220 W (4 ohms, Front)
  • 130 W (8 ohms, Front)
THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise)
  • 0.08% (20 Hz–20 kHz, half power)
Input sensitivity and impedance
  • 200 mV rms/47 k-ohms (Line)
  • 3.5 mV rms/47 k-ohms (Phono MM)
Rated RCA output level and impedance
  • 1 V rms/470 ohms (Subwoofer pre-out)
  • 200 mV rms/470 ohms
  • (Zone 2/Zone B line-out)
Frequency response
  • 10 Hz–100 kHz/+1 dB,
  • -3 dB (Direct/Pure Audio)
Tone control
  • ±10 dB, 20 Hz (Bass)
  • ±10 dB, 20 kHz (Treble)
Signal-to-noise ratio
  • 106 dB (Line, IHF-A)
  • 80 dB (Phono, IHF-A)
  • Speaker impedance
  • 4–16 ohms
Video Section
  • Input sensitivity/output level and impedance
  • Video 1.0 Vp–p/75 ohms (Component Y)
  • 0.7 Vp–p/75 ohms (Component Pb/Pr)
  • 1.0 Vp–p/75 ohms (Composite)
Tuner Section
Tuning frequency range
  • FM 87.5 MHz–107.9 MHz
  • AM 530 kHz–1,710 kHz
  • FM/AM preset memory 40 stations
General
  • Power supply AC 120 V~, 60 Hz
  • Power consumption (operating) 750 W
  • Power consumption (idle) 75 W
  • Power consumption (standby) 0.1 W
  • Dimensions (W x H x D) 17 1/8˝ x 6 13/16˝ x 14 15/16˝
  • (435 x 173.5 x 379.5 mm)
  • Weight 22.9 lbs. (10.4 kg)
  • UPC CODE
  • (B) 889951003496
CARTON
  • Dimensions (W x H x D) 21˝ x 10 7/16˝ x 18 7/16˝
  • (534 x 265 x 468 mm)